Home -  Zarządzanie flotą -  Sprawdziliśmy, jakie korzyści daje telematyka we flocie

Sprawdziliśmy, jakie korzyści daje telematyka we flocie

15 grudnia 2017
auto

Dzisiaj podpowiemy, jak wykorzystać system telematyczny we flocie i branży ubezpieczeń. Oprócz tego, przypomnimy co nowego w systemie IKOL. Zapraszamy do piątkowego wpisu z ciekawostkami.

 

Na świecie użytkowanych jest ponad 8 miliardów odbiorników sygnału nawigacji satelitarnej

Oznacza to więc średnio jedno urządzenie na jednego człowieka – w większości są to smartfony. Są to też nawigacje samochodowe, czy lokalizatory GPS. Satelitarne systemy globalnego pozycjonowania (w skrócie GNSS) umożliwiają wyznaczanie tras, sprawdzanie pozycji użytkownika, zapis przejechanej trasy, nadzór nad pracownikami oraz flotą. Systemy te mają więc coraz większe znaczenie nie tylko dla armii, czy gospodarki, ale też w codziennym użytkowaniu. Powstają aplikacje, które bazując na naszej pozycji, pokazują ciekawe miejsca w bliskiej odległości. Podobnie działają również niektóre aplikacje randkowe.

CZYTAJ WIĘCEJ

W systemie IKOL można dokładnie odwzorować trasę na mapie

Funkcja dokładnego odwzorowania tras umożliwia przedstawienie trasy z dokładnie odwzorowaną siecią drogową, po której przemieszczał się pojazd z lokalizatorem. Dokładne odwzorowanie pokonanej trasy można pokazać też na widgetach. Usługa dostępna jest bezpłatnie po uruchomieniu funkcji częstej pozycji na żywo, ale też można skonfigurować lokalizator tak, aby często pobierał pozycję – im częściej będzie zbierana pozycja tym lepiej będzie odwzorowana trasa.

 

Szczegóły podróży - różnice

 

Monitoring GPS jest systemem telematycznym

Telematyka oznacza połączenie telekomunikacji z informatyką. Systemy telematyczne zajmują się operowaniem informacją – jej pozyskiwaniem, przetwarzaniem, dystrybucją oraz transmisją. Następnie ta informacja może być wykorzystana w różny sposób. Dlatego też monitoring GPS jest niczym innym, tylko systemem telematycznym – lokalizator GPS zamontowany w pojeździe zbiera informacje, które są przetwarzane, a następnie mogą być wykorzystane w różny sposób przez użytkownika i zaprezentowane np. w postaci raportu. Takimi informacjami są, m.in., lokalizacja pojazdu, pokonana trasa, zużycie paliwa czy dane odczytane z komputera pokładowego pojazdu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Sprawdź, jakie są najważniejsze korzyści z monitoringu GPS we flocie

Dzięki monitoringowi GPS widać pojazdy, albo pracowników na mapie, wiadomo więc, gdzie są i co się z nimi dzieje. Oprócz tego monitoring GPS zapewnia precyzyjną kontrolę paliwa i pozwoli zaoszczędzić czas na tworzeniu sprawozdań – wystarczy wygenerować odpowiednie raporty. Monitoring zapewnia także bezpieczeństwo pracowników i pojazdów, redukuje koszty związane utrzymaniem samochodów, czy też umożliwia wysyłanie powiadomień mailowych i SMS-owych.

Styl jazdy może wpłynąć na wysokość składki ubezpieczeniowej

Rozwiązania telematyczne, takie jak monitoring GPS, mają również zastosowanie w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dane zbierane z lokalizatora GPS wpływają na wysokość opłacanej składki. Oznacza to, że im lepiej, bezpieczniej i ekonomiczniej jeździ kierowca, tym mniejszą składkę ubezpieczeniową będzie płacił. Takie rozwiązanie nazywa się Usage Based Insurance, czyli UBI. Koszty montażu lokalizatora pokrywa firma ubezpieczeniowa. Składki naliczane są na podstawie informacji, które zbiera lokalizator – prędkość, ekonomiczna jazda, czas jazdy, pory podróży itd.

 

Kategorie: Zarządzanie flotą, Funkcje GPS, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

mentor

Ciekawostki ze świata GPS – sprawdź, czy wiesz, że…

 6 lipca 2018

Systematycznie zbieramy różne ciekawostki na temat naszego systemu telematycznego, a także ogólnie dotyczące technologii, jaką…

Czytaj więcej
rowery morze

Piechotą, rowerem czy samochodem – smartfon śledzi każdy ruch

 24 października 2016

Aplikacja IKOL X, która umożliwia monitoring GPS telefonu, została zaktualizowana do nowej wersji. Nowa wersja…

Czytaj więcej