Home -  Wszystkie -  Statystyki: Otwarcie obwodnicy Raszyna

Statystyki: Otwarcie obwodnicy Raszyna

23 lipca 2015
Infografika na temat obwodnicy Raszyna

W piątek 17 lipca 2015 roku otwarto obwodnicę Raszyna, której zadaniem było ułatwienie dojazdu do Warszawy. Korzystając z danych statystycznych z naszych lokalizatorów GPS ikol postanowiliśmy sprawdzić, czy po tygodniu widać jakąś poprawę. 

Infografika na temat obwodnicy Raszyna

Otwarcie fragmentu trasy S8 miało znacznie skrócić czas dojazdu i wyjazdu z Warszawy. Stary odcinek, to trasa od Wolicy poprzez Janki i Raszyn, aż za ulicę Na Skraju, a dokładniej estakadę Alei Legionów nad Aleją Krakowską, tuż obok lotniska Okęcie, czyli już w Warszawie właściwej. Nowy odcinek, do wychodząca z Wolicy nowa obwodnica Wolica- Salomea, która omija Janki i Raszyn od Zachodu, a następnie umożliwia powrót na Okęcie – w ten sam punkt co na starej trasie.

Cztery razy szybciej

Wzięliśmy pod uwagę tylko dni powszednie. Nowa trasa jest co prawda dłuższa o niemal półtora kilometra, ale jest za to o wiele szybsza. Różnicę tę widać szczególnie w przypadku godzin szczytu. Dotychczas (przed 17 lipca 2015), w godzinach 7:00-9:00 przeciętna podróż z Wolicy na Okęcie zajmowała 24 minuty i 27 sekund. Teraz, pokonanie tego samego odcinka zajmuje zaledwie 6 minut i 22 sekundy, czyli 4 razy krócej! Podróżowanie do Warszawy w godzinach nie szczytowych było szybsze i zajmowało średnio 12 minut i 50 sekund, a teraz zajmuje 6 minut i 11 sekund. Cały czas jednak jest to dwukrotna poprawa.

W przypadku wyjazdów dawniej nie było tak źle, ale nadal jest lepiej. W godzinach szczytu (15:00-17:00) wydostanie się przez Okęcie, Raszyn, Janki do Wolicy zajmowało średnio 12 minut i 20 sekund. Teraz tę samą trasę pokonujemy w 7 minut i 4 sekundy. Poza godzinami szczytu średni wyjazd zajmował niegdyś 12 minut i 57 sekund – różnica bardzo nieznaczna – teraz natomiast trwa 6 minut i 51 sekund.

Wnioski?

Pierwszy wniosek: nareszcie. Warszawa czekała całe dekady na rozładowanie Raszyna, który przeklinany był przez dojeżdżających codziennie do Warszawy kierowców. Należy pamiętać, że w Jankach łączą się dwie kluczowe arterie łączące Warszawę z zachodem i południem Polski: trasa Katowicka i trasa Krakowska.

Teraz, dzięki obwodnicy Raszyna czas, przede wszystkim dojazu, skrócił się w wielkim stopniu. Oznacza to zdecydowanie niższe spalanie paliwa, co pomnożone przez miliony przejazdów w skali roku oznacza gigantyczne oszczędności, przede wszystkim dla kierowców. Jest to jednak również głęboki oddech dla zanieczyszczonego spalinami Raszyna i poprawę sytuacji ekologicznej w ogóle.

Czas

No i chyba najważniejsze – dzięki obwodnicy przeciętny kierowca może wyjść z domu 18 minut później.

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

oszczedzanie-w-nowym-roku

Noworoczne postanowienia – jak pomoże Ci w nich GPS?

 13 grudnia 2021

Nie od dziś wiadomo, że grudzień to czas noworocznych postanowień. „Nowy rok, nowy ja”…

Czytaj więcej
korek na ulicy

Jazda na suwak i korytarz życia od 6 grudnia 2019. Sprawdź, jak zachować się na drodze.

 6 grudnia 2019

Korytarz życia i jazda na suwak właśnie wchodzą w życie. Od 6 grudnia 2019 r.,…

Czytaj więcej