Home -  Ze świata -  System Beidou jest już gotowy

System Beidou jest już gotowy

20 listopada 2018
Beidou

W Chinach został przeprowadzony kolejny udany start rakiety nośnej Chang Zheng 3B z dwoma satelitami Beidou-3. W ten sposób zakończyło się tworzenie sieci systemu Beidou – chińskiego systemu nawigacji satelitarnej, alternatywnej dla amerykańskiego GPS.

 

Start  rakiety miał miejsce z kosmodromu Xichang na południowym zachodzie Chin, w poniedziałek 19 listopada 2018 roku. Satelity po trzech godzinach dotarły na docelową orbitę i od tej pory będą współpracować z pozostałymi satelitami, które krążą po orbicie. Obecnie jest ich tam teraz 19, co oznacza, że wszystkie znajdują się już na orbicie.

Schemat nawigacji satelitarnej Beidou

 

Rząd Chin postanowił, że do końca 2018 roku wszystkie satelity znajdą się na orbicie i tak się stało. 18 satelit miało być wystrzelonych na orbitę okołoziemską, a jedna na orbitę geostacjonarną. Wszystko to miało miejsce w ramach projektu „18+1”. Chińczykom udało się wcielić w życie założenia i teraz rozpoczęto pracę nad umiędzynarodowieniem systemu, a na razie Beidou obejmuje swoim zasięgiem Azję i oferuje podstawowe usługi nawigacyjne. Wersja Beidou-3 dostępna dla użytkowników cywilnych, umożliwi lokalizację GPS obiektów z dokładnością od 2,5 do 5 metrów, natomiast do dyspozycji chińskich sił zbrojnych i niektórych agend rządowych będą sygnały zaszyfrowane i ich precyzja może sięgać nawet rzędu milimetrów!

O Beidou i innych systemach alternatywnych dla GPS pisaliśmy tutaj:

Dowiedz się więcej

źródło: beidou.gov.cn, losyziemi.pl, sputniknews.com

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Auto w górach

Monitoring GPS na wycieczce samochodowej

 16 sierpnia 2016

Letni klimat i wolny czas sprzyjają w odbywaniu wycieczek po kraju i za granicą. W…

Czytaj więcej
PIZZA

Ciekawe zastosowania monitoringu GPS

 24 sierpnia 2018

Kilka rodzajów lokalizatorów i szereg usług do wyboru sprawiają, że monitoring GPS IKOL ma bardzo…

Czytaj więcej