Home -  Podróże -  System e-TOLL dla osobówek

System e-TOLL dla osobówek

30 listopada 2021
e-toll obowiazkowy dla osobowek

Już 1 grudnia kierowców samochodów osobowych czekają spore zmiany dotyczące przejazdów płatnymi drogami. Z odcinków autostrad A2 i A4 znikną bramki. Zmieni się również metoda płatności za przejazdy. Dotychczasowy manualny sposób poboru opłat zostanie wyłączony i zastąpiony elektronicznym systemem e-TOLL. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj ten artykuł o e-TOLL dla osobówek.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem bazującym na artykule:

 

W październiku 2021 system e-TOLL zaczął obowiązywać kierowców pojazdów ciężarowych. Teraz przyszła pora również na osoby jeżdżące samochodami osobowymi. Kończy się bowiem możliwość korzystania z manualnego sposobu poboru opłat.

e-TOLL dla samochodów osobowych – od kiedy obowiązkowy?

Nowy, elektroniczny system płatności za przejazdy płatnymi odcinkami dróg, e-TOLL, staje się koniecznością także w przypadku kierowców osobówek i innych pojazdów ważących mniej niż 3.5 tony (jak busy czy motocykle).

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia, o północy, zostaną podniesione szlabany na państwowych odcinkach dróg A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Wtedy też pracownicy zajmujący się obsługą punktów poboru opłat odejdą ze swoich stanowisk. Od tej pory przejazdy będą odbywać się bez zatrzymywania się przed bramkami (w trybie „free flow”), a jedynym obowiązującym kierowców systemem będzie właśnie e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na autostradach A2 i A4

Od 1 grudnia, na wspomnianych już odcinkach tras A2 i A4, kierowców będą obowiązywać następujące zmiany w organizacji ruchu:

 • na Placach Poboru Opłat w Stykowie i Żarach wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu – przejeżdżający tamtędy kierowcy będą musieli używać trzech prawych, skrajnych pasów wjazdowych i wyjazdowych,
 • na PPO w Żernicy i Karwianach wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu. Przejazdy będą odbywać się na czterech skrajnych, prawych pasach wjazdowych i wyjazdowych.

Ponadto na wszystkich Placach Poboru Opłat obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50km/h.

Jak zapłacić za przejazdy autostradami?

Kierowcy samochodów osobowych, chcący zapłacić za przejazdy autostradami, będą mogli skorzystać z trzech metod płatności:

 • poprzez rządową aplikację mobilną e-TOLL PL,
 • za pomocą umieszczonych w pojeździe urządzeń pokładowych OBU i ZSL (On-Board Unit i Zewnętrzny System Lokalizacyjny), które przesyłają dane z podróży płatną trasą do systemu e-TOLL,
 • kupując e-bilet autostradowy.

Gdzie kupić e-bilet autostradowy?

E-bilet autostradowy będzie dostępny do kupienia:

 • w nowej mobilnej aplikacji e-TOLL PL BILET,
 • w aplikacjach partnerów KAS (Krajowej Administracji Skarbowej),
 • na wybranych stacjach paliw (na razie wiadomo, że będą to na pewno Lotos i Orlen), w formie papierowej.

Dokonując zakupu, kierowca będzie musiał podać następujące informacje:

 • odcinek autostrady, którym przejeżdża,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • czas, od którego bilet ma obowiązywać (będzie ważny przez 48 godzin od podanej daty).

Kara za brak biletu na autostradzie – ile wyniesie?

Każdy kierowca osobówki, który wjedzie na płatny odcinek autostrady, nie płacąc za przejazd, może spodziewać się wysokiego mandatu. Kara za brak biletu wyniesie 500 zł, a termin płatności – 14 dni.

Z kolei osoby jeżdżące pojazdami ciężarowymi będą musiały zapłacić aż 1500 zł grzywny.

Warto zauważyć, że jeśli podczas podróży płatną drogą nie udało się zrealizować płatności, można będzie uniknąć mandatu, dokonując jej w ciągu najbliższych trzech dni.

Rabat dla opłacających mandat w terminie

Wiadomo już, że kierowcy, którzy nie opłacą przejazdu autostradą, ale w ciągu 7 dni uiszczą karę pieniężną, mogą liczyć na rabat. Wysokość mandatu może zostać obniżona o 100 zł – w przypadku osób jeżdżących osobówkami będzie więc wynosić 400 zł.

Jak przebiegać będą kontrole kierowców?

Kierowcy podróżujący autostradami będą nagrywani kamerami, umieszczonymi przy wjeździe i zjeździe z płatnych odcinków dróg. Mandaty będą naliczane automatycznie, po sczytaniu numeru z tablic rejestracyjnych danego pojazdu.

Patrolowaniem autostrad A2 i A4 zajmować się też będą przedstawiciele skarbówki. Ministerstwo Finansów kupiło KAS 102 samochody marki Ford, wyposażone w specjalne czujniki laserowe LIDAR z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR/OCR (którego skuteczność wynosi aż 98%). Kierowcy w każdej chwili będą mogli zostać zatrzymani do kontroli.

Przedstawiciele MF i KAS przekonują, że zebrane przez nich dane wrażliwe nie będą wykorzystywane w innych celach, niż naliczenie i pobranie opłaty.

Dlaczego urządzenia ZSL IKOL to najlepszy sposób obsługi e-TOLL?

Urządzenia ZSL IKOL to najlepszy sposób opłaty za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Chcesz wiedzieć, dlaczego?

 • Korzystając z modułu zainstalowanego w aucie nie musisz obawiać się jego odpięcia (co jest możliwe w przypadku urządzeń OBU).
 • Moduły ZSL są niezawodne – podczas gdy aplikacja rządowa może w każdej chwili napotkać problemy z przesyłem danych i spowodować naliczanie kary.
 • Gdyby jednak coś się wydarzyło, specjalne alerty powiadomią Cię o każdym przerwaniu połączenia z e-TOLL – dzięki czemu unikniesz kary.
 • Jeśli kierowca auta się zmieni, nie będziesz musiał rekonfigurować ustawień lokalizatora – jest on przypisany do pojazdu, nie do osoby.
 • Urządzenie ZSL pozwala na jednoczesne korzystanie z telefonu w innym celu, niż przesyłanie danych do e-TOLL – w przypadku aplikacji rządowej nie ma takiej możliwości.
 • Wybierając ZSL nie musisz pamiętać o włączeniu usługi przy wjeździe na płatny odcinek drogi.
 • Moduł ZSL od IKOL Cię nie śledzi – możesz wyłączyć przesyłanie lokalizacji od razu po zjeździe z płatnej trasy.
 • W pakiecie otrzymasz pełen zakres usług monitoringu GPS i możliwość poszerzenia funkcjonalności modułu o usługi dodatkowe.
 • Zyskasz też dostęp do dedykowanej aplikacji mobilnej IKOL Tracker.

Certyfikowane moduły ZSL od IKOL – bezpieczeństwo i wygoda

Jak widzisz, wybór certyfikowanego urządzenia pokładowego ZSL od IKOL to bezpieczeństwo i komfort. Nie musisz obawiać się odłączenia modułu ani problemów z transmisją danych.

Dlatego – już dziś wybierz lokalizator ZSL IKOL i płać wygodnie za przejazdy.

Poproś o ofertę na e-TOLL

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

satelita

Rusza Galileo – europejski odpowiednik GPS

 19 grudnia 2016

Przez 17 lat pracowano nad europejskim systemem lokalizacji satelitarnej Galileo, który jest odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS.…

Czytaj więcej
Przegląd samochodu

Kolejne letnie nowości w IKOL

 16 lipca 2018

Lato, czas urlopów i wyjazdów, relaksu… Ale u nas nikt nie odpoczywa, wprowadzamy na bieżąco…

Czytaj więcej