Home -  Wszystkie -  Telematyka we flocie

Telematyka we flocie

24 listopada 2017
Rozwiązania telematyczne

Słowo telematyka każdemu na pewno obiło się o uszy. Jest to, najprościej mówiąc, połączenie telekomunikacji z informatyką. Co ma wspólnego z zarządzaniem flotą? Właściwie to… wszystko.

 

Systemy telematyczne zajmują się operowaniem informacją. Wiąże się to z jej pozyskiwaniem, przetwarzaniem, dystrybucją oraz transmisją. Następnie ta informacja może być wykorzystana w różny sposób. Systemy telematyczne konstruowane i przeznaczone do określonych procesów. Telematyka wykorzystywana jest w transporcie, medycynie, czy przemyśle.
Systemami telematycznymi są także, m.in:

  • radiofonia
  • czujniki ruchu, kamery, monitoring
  • radary
  • SMS
  • Internet – strony WWW

Do systemów telematycznych zalicza się również monitoring GPS. Lokalizatory GPS zbierają informacje o pojeździe, jego pozycji i wysyłają je na serwery, umożliwiając reakcje na niepożądane akcje, zebranie informacji do raportów, wygenerowanie alertów itp. Lokalizatory pomagają także monitorować kontenery, naczepy i przesyłki, dzięki czemu wiadomo, jaką przebyły drogę i gdzie aktualnie są. Sprawdzić można również miejsca postojów, zdarzeń (gwałtowne hamowanie, zakręty, bieg jałowy), czy kierowca odwiedził wszystkie wskazane miejsca, nie opuścił wyznaczonej strefy itd:

 

Raport podróży

 

Czujniki CAN zbierają i przekazują informacje z komputera pokładowego pojazdu. Zarządzający flotą może więc sprawnie kontrolować paliwo, sprawdzić temperaturę w pojeździe, obroty silnika, czy włączone są światła, zapięte pasy itp.

Informacje, które uzyskamy w raporcie, mogą być potem wykorzystane do rozliczeń kierowców, zakupów paliwa, tworzenia baz danych czy do poprawy stylu jazdy słabszych kierowców. Monitoring GPS umożliwia także stworzenie Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów i odliczenie kosztów VAT na  na zakup pojazdu, przeglądy, serwisy, wymiany opon itd. A wszystko dzięki informacjom zbieranym przez lokalizatory zamontowane w pojazdach flotowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Półmaraton Warszawski 2016

Półmaraton Warszawski 2016

 30 marca 2016

Zespół IKOL wziął udział w PZU Półmaratonie Warszawskim!   Ekipa w sile 11 osób w niedzielę, 3…

Czytaj więcej
bmw-m4

Jak powinien wyglądać regulamin polityki flotowej?

 5 października 2020

Jaka powinna być polityka flotowa dla małych i dużych firm? Przede wszystkim powinna zawierać wewnętrzny…

Czytaj więcej