Home -  Ze świata -  Trwają pracę nad podwodnym GPS-em

Trwają pracę nad podwodnym GPS-em

16 października 2017
okret podwodny

System globalnego pozycjonowania, czyli GPS, to technologia, bez której ciężko się dzisiaj obejść. Bywają jednak sytuacje, w których GPS zawodzi, albo jest mało dokładny, więc inżynierowie DARPA planują stworzyć zupełnie nową technologię lokalizacji, która nie będzie potrzebować satelitów. Specjalna wersja GPS przeznaczona będzie nie tylko do pojazdów, ale też do łodzi podwodnych i dronów.

 

Inżynierowie DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) pracują nad zupełnie nowym systemem lokalizacji, który miałby działać nawet wtedy, gdy utraci kontakt z nadajnikami, albo będzie zagłuszany. System miałby przede wszystkim największe zastosowanie w wojsku, ale naukowcy nie wykluczają, że zostałby także przeznaczony do użycia cywilnego.

Głównym celem stworzenia nowego systemu pozycjonowania jest działanie w miejscach, gdzie zwykle nie jest on dostępny (podziemne tunele, garaże, działanie pod wodą). Nowa technologia wykorzysta samo kalibrujące się żyroskopy oraz akcelerometry, a także zegary, które pozwolą śledzić pozycję użytkownika bez wykorzystywania bezprzewodowego sygnału lub innych zewnętrznych źródeł. Zmniejszy się także zapotrzebowanie na energię typowych urządzeń nawigacyjnych, pozwalając im na dłuższe działanie.

 

DARPA pracuje nad systemem pozycjonowania o nazwie POSYDON (Positioning System for Deep Ocean Navigation). System ten przeznaczony będzie do lokalizowania obiektów pod wodą, głównie łodzi oraz dronów podwodnych. Do przesyłania sygnałów, zamiast fal radiowych z satelitów, technologia będzie używała dźwięku.

Dzięki umieszczeniu pod wodą niewielkiej liczby akustycznych źródeł dalekiego zasięgu, podwodne obiekty (łodzie, drony), przy pomocy triangulacji, będą mogły ustalić swoją pozycję z bardzo dużą dokładnością i bez potrzeby wynurzania się na powierzchnię, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wykrycia przez przeciwników. System projektowany jest głównie z myślą o wojsku, ale naukowcy nie wykluczają, że zostanie udostępniony cywilom.
Pierwsze testy technologii POSYDON zaplanowano na 2018 rok.

źródło: technowinki.onet.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ochrona-przed-inflacja

Walcz z inflacją z systemem IKOL do monitoringu samochodu!

 18 października 2022

Inflacja na poziomie 17,2% we wrześniu 2022 roku powoduje ciągły wzrost cen. Drożeje nie…

Czytaj więcej
GPS ikony

Monitoring GPS to same korzyści

 11 grudnia 2018

Dzisiaj przyjrzymy się korzyściom płynącym ze stosowania monitoringu GPS we flocie firmowej. Sprawdźcie, jak telematyka…

Czytaj więcej