Home -  Podróże -  Tymczasowe zniesienie kar dla kierowców nieposiadających e-TOLL – aktualizacja

Tymczasowe zniesienie kar dla kierowców nieposiadających e-TOLL – aktualizacja

29 października 2021
jedziesz bez e-toll - chwilowo ominie cię kara

Krajowa Administracja Skarbowa podjęła decyzję o początkowym zniesieniu kar dla kierowców, którzy nadal nie płacą za przejazdy za pomocą e-TOLL. Przewoźnicy, których czekałyby mandaty, mają czas do 30 listopada br., by zacząć w pełni korzystać z możliwości nowego systemu.

Już 30 września została wyłączona możliwość korzystania z viaTOLL – dotychczasowego systemu płatności za przejazdy autostradami. Każdy przewoźnik był zobowiązany, by do tego dnia przejść do systemu e-TOLL i  dokonywać w nim opłat, pod groźbą kary grzywny. Obecnie jednak wydłużono czas wprowadzania nowego rozwiązania  – kierowcy, którzy z jakiegoś powodu jeszcze nie są jego czynnymi użytkownikami, mogą zatem odetchnąć z ulgą.

Aktualizacja: Przedłużenie korzystania z dotychczasowych urządzeń ZSL i usług SENT

28 października br. KAS poinformowała, że termin wykorzystania dotychczas używanych urządzeń ZSL i usług dedykowanych systemowi SENT został przedłużony do 30 listopada. Od 1 grudnia jedyną aplikacją przesyłającą dane do SENT i e-TOLL będzie już e-TOLL PL.

Co to oznacza dla Ciebie?

  1. Jeśli jesteś przewoźnikiem towarów objętych systemem SENT i korzystasz tylko z tej usługi (nie jeździsz płatnymi odcinkami dróg), musisz zarejestrować się w e-TOLL do 30 listopada 2021. Do tego czasu masz możliwość korzystania z dotychczasowych numerów modułów ZSL oraz dodawania kolejnych urządzeń. Po upływie tego terminu Twoje obecne numery ZSL będą wyrejestrowane. Co ważne, zarejestrowanie w systemie nowych urządzeń i usług nie powoduje automatycznej dezaktywacji używanych dotąd numerów ZSL. Jedno urządzenie będzie więc miało 2 numery – będziesz mógł posługiwać się dowolnym z nich.
  2. Jeśli przewozisz towary objęte SENT i korzystasz z płatnych dróg – musisz zarejestrować nowe urządzenia ZSL i związane z nimi usługi do dnia, w którym postanowisz rozpocząć aktywne korzystanie z e-TOLL. Jeżeli zrobisz to wcześniej – nie będziesz mógł posługiwać się w e-TOLL nowymi numerami urządzeń ZSL. Z kolei w SENT będziesz mógł wybrać, z których numerów (starych czy nowych) chcesz korzystać. Kiedy już staniesz się aktywnym użytkownikiem e-TOLL – będziesz musiał posługiwać się wyłącznie nowymi numerami w obu systemach.

Początki e-TOLL – bez kar dla przewoźników

zniesienie kar

Kiedy nadeszła data całkowitego wyłączenia viaTOLL, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zgłosił się do KAS z prośbą, by przedłużyć okres rejestracji w e-TOLL w czasie i nie likwidować jeszcze dotychczasowego systemu. Jego zdaniem umożliwi to usprawnienie migracji danych w programie i lepsze dopasowanie jego funkcjonalności do potrzeb użytkowników.

W złożonym przez siebie piśmie Abramowicz zaproponował też alternatywne rozwiązanie – odstąpienie od karania kierowców podczas początkowego okresu działania e-TOLL. Dotyczy to osób, które nie zdążyły lub nie mogły z przyczyn technicznych opłacić przejazdów w systemie elektronicznym.

Sekretarz Stanu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska odpowiedziała, że, mimo odejścia od viaTOLL i wdrożenia e-TOLL, do 30 listopada br. można będzie rozliczać się ze swych podróży także za pomocą manualnego systemu opłat. Zaznaczyła też, iż wykonywane przez Inspektorów GITD i Służbę Celno-Skarbową kontrole prawidłowości uiszczania opłat będą mieć na razie głównie charakter prewencyjny. Przewoźnicy, którzy w innych okolicznościach zostaliby ukarani mandatem, otrzymają zatem jedynie pouczenie. Z kolei w przypadku kar pieniężnych od GITD (z wyłączeniem tych dotyczących braku rejestracji w e-TOLL), inspektorzy wykorzystają możliwość odstąpienia od ich nałożenia na kierowcę.

Czy muszę się śpieszyć z przejściem do e-TOLL?

Warto zauważyć, że powyższe zmiany nie oznaczają, iż kierowcy, którzy nie zdążyli stać się użytkownikami e-TOLL, mogą zostawić tę decyzję na ostatnią chwilę. Dotyczy to zwłaszcza osób, które planują zakup modułów – aplikację e-TOLL można, bądź co bądź, zainstalować na telefonie w każdej wolnej chwili.

Czy wiesz, dlaczego przejście do e-TOLL już teraz to dobry wybór?

  • e-TOLL to opcja szybkiego i wygodnego opłacania przejazdów – bez oczekiwania w kolejce. Dzięki temu systemowi oszczędzisz czas i nerwy.
  • Dostępność modułów – ponieważ zainteresowanie systemem e-TOLL jest wyjątkowo duże, zmniejsza się liczba dostępnych urządzeń do jego obsługi. Jeżeli więc chcesz zdążyć przed 30 listopada br. – już teraz zgłoś się do nas i zaopatrz się w lokalizator.
  • W e-TOLL istnieje możliwość zrealizowania brakującej płatności w terminie do 3 dni, jeśli na koncie skończyły się pieniądze.

Przejście do e-TOLL – czy wystarczy mi aplikacja rządowa?

Zastanawiasz się, czy zakup modułu to na pewno dobry pomysł, skoro ściągniecie rządowej aplikacji e-TOLL jest takie proste i – co więcej – darmowe? Wszystko zależy od tego, jak wysokie masz oczekiwania.

Mobilna aplikacja e-TOLL:

  • służy wyłącznie do wysyłania danych e-TOLL i SENT – nie oferuje monitoringu GPS auta w czasie rzeczywistym i innych udogodnień. Nie można też wzbogacić jej o dodatkowe funkcje. Wszystko to jest natomiast możliwe w przypadku lokalizatorów OBU i ZSL.
  • działa poprawnie wtedy, gdy spełniony został szereg istotnych wymogów – jak naładowana bateria w telefonie, włączona transmisja danych czy wysoka dokładność namierzania satelitarnego. W innym przypadku mogą występować problemy z przesyłem informacji do e-TOLL. Dla porównania, urządzenia ZSL są bezawaryjne – wiadomo, że nie zawiodą kierowcy.
  • jest uruchamiana ręcznie przez użytkownika – dlatego nie można zapomnieć o włączeniu naliczania opłaty e-TOLL, gdy rozpoczyna się podróż autostradą. Każdemu roztargnionemu kierowcy niestety grozi mandat.
  • blokuje smartfon podczas przesyłania danych do systemu – nie można więc korzystać z niego w czasie jazdy płatnym odcinkiem drogi. Ta niedogodność może się okazać uciążliwa dla kierowców, którzy mają zwyczaj włączania na telefonie nawigacji GPS.

Lokalizatory z e-TOLL są za to wielofunkcyjne i charakteryzują się niezawodnością oraz precyzją. Moduły ZSL uruchamiają się automatycznie po wjeździe na płatną drogę, więc nie trzeba pamiętać o ich włączeniu. Ponadto podłącza się je do pojazdu – co gwarantuje, że nie rozładują się podczas przejazdu płatną autostradą.

Dowiedz się więcej o e-TOLL

Gdzie kupić urządzenia ZSL do e-TOLL?

Być może zastanawiasz się właśnie, chcąc przejść do elektrycznego systemu poboru płatności e-TOLL, gdzie kupić możesz wysokiej jakości urządzenie ZSL. Odpowiedź jest prosta – zgłoś się do nas. IKOL to bowiem certyfikowany operator e-TOLL, oferujący swoim klientom dedykowane lokalizatory z licznymi funkcjami GPS.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w moduł ZSL od IKOL?

    • Obsługa urządzenia e-TOLL poprzez darmową aplikację mobilną IKOL Trackermoduł ZSL jest całkowicie schowany w pojeździe. Wszystkie ustawienia możesz wygodnie zmieniać z poziomu smartfona. Nie musisz schylać się, szukając odpowiedniego guzika i narażając na niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.
    • Wyłączanie e-TOLL w aplikacji mobilnej, czyli brak śledzenia – w IKOL Trackerze umieszczono specjalny przycisk, który umożliwia samodzielne zatrzymanie przesyłania danych o lokalizacji do e-TOLL po zjechaniu z płatnego odcinka trasy. Oznacza to, że z IKOL nie musisz obawiać się o swoją prywatność.
    • Alerty zakłócenia przesyłania danych – moduły ZSL od IKOL to gwarancja niezawodności. Gdyby jednak z jakiegoś powodu nastąpiły zakłócenia w transmisji danych do systemu, specjalnie wygenerowany alert powiadomi kierowcę o zaistniałym problemie.
    • Funkcje monitoringu GPS (obserwowanie pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym, dostęp do historii przejazdów, tworzenie raportów i wiele więcej) – wybierając lokalizatory od IKOL zyskujesz nie tylko możliwość elektronicznego opłacania przejazdów, ale też pełen pakiet usług lokalizacji GPS.
    • Kontrola poziomu paliwa w pojazdach – jest to możliwe, jeżeli wybierzesz moduły podłączane do szyny CAN. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto zarządza flotą samochodów i chce wiedzieć, ile paliwa zużywają oraz jak jeżdżą jego kierowcy.
    • Możliwość rozszerzenia funkcjonalności modułu GPS o kolejne, dodatkowe usługi.
    • Ulga e-TOLL dla podatników – istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych z zakupem urządzeń obsługujących e-TOLL. Maksymalnie kwota ta może wynosić do 500 zł.

Urządzenia ZSL od IKOL to komfort i bezpieczeństwo

Jak widzisz, wybierając urządzenie ZSL od IKOL zyskasz bezpieczeństwo i komfort.  Z nim unikniesz mandatu oraz zdobędziesz wiele nowych możliwości, które usprawnią Ci korzystanie z samochodu – nigdy nie wiesz, kiedy mogą Ci się one przydać.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą e-TOLL. Nie czekaj – dowiedz się więcej o naszych usługach i razem z IKOL przejdź do nowego systemu elektronicznych opłat.

Zapytaj o ofertę e-TOLL

 

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

money

Możesz wydawać mniej na paliwo

 20 lutego 2017

Dzisiaj podpowiemy Wam, jak łatwo oszczędzać na paliwie, w jaki sposób monitoring GPS może ułatwić…

Czytaj więcej
office

Funkcje monitoringu GPS, które mogą Ci się przydać

 27 listopada 2018

Nieważne, czy używasz monitoringu GPS we flocie, czy w prywatnym samochodzie – dzisiaj zaprezentujemy kilka…

Czytaj więcej