Home -  Ze świata -  Unia Europejska likwiduje naziemne stacje Galileo należące do Wielkiej Brytanii

Unia Europejska likwiduje naziemne stacje Galileo należące do Wielkiej Brytanii

2 kwietnia 2019
Stacja naziemna

Komisja Europejska, nie czekając na ostateczne postanowienia rządu Zjednoczonego Królestwa w sprawie odwlekającego się Brexitu, zadecydowała o wycofaniu z brytyjskiego terytorium kolejnych ośrodków obsługujących nawigacyjny system satelitarny Galileo.

 

25 marca 2019 roku Komisja Europejska ogłosiła zakończenie działań brytyjskich stacji naziemnych. Teraz dojdzie więc do przeniesienia infrastruktury na terytorium innych państw członkowskich. Zgodnie z zasadami działania europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, infrastruktura o znaczeniu obronnym nie może znajdować się na terytorium państw trzecich, jeśli nie zostały zawarte odpowiednie postanowienia. Mowa jest o dwóch strategicznych stacjach naziemnych znajdujących się na brytyjskich terytoriach zamorskich w południowej części Oceanu Atlantyckiego.

Podjętą decyzję uznano za „niezbędną” do zapewnienia ciągłości działania i zachowania bezpieczeństwa systemu Galileo po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. KE uspokaja jednak, że oczekiwany transfer infrastruktury nie zakłóci odbioru europejskiego sygnału GNSS i nie zagrozi płynności działania całego systemu.

 

Naziemna stacja satelitarna

 

To nie pierwszy taki przypadek związany z oczekiwanym zakończeniem udziału Wielkiej Brytanii w obsłudze systemu Galileo. Decyzją Komisji Europejskiej, w styczniu 2018 roku przeniesiono już jeden z brytyjskich pomocniczych ośrodków monitorowania bezpiecznego transferu danych Galileo do Hiszpanii. Na razie KE nie wskazała jeszcze miejsca, w które mają być przeniesione ośrodki z Wielkiej Brytanii.

Ośrodki naziemne, wyposażone są w zestawy czujników i specjalistyczną aparaturę zapewniającą dostęp do zabezpieczonego, szyfrowanego kanału transmisji sygnału nawigacyjnego Galileo. Przechowują także  informacje i tajną dokumentację dotyczącą sposobu działania całego systemu.

Mający swoją premierę w grudniu 2016 roku globalny system nawigacji satelitarnej Galileo świadczy usługi pozycjonowania i pomiaru czasu już dla około 600 mln użytkowników. Tym samym stając się europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS.

źródło: space24.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

vw-bus

Lokalizator GPS do busa

 18 września 2018

Lokalizator GPS IKOL jest doskonałym narzędziem do lokalizacji busów i autokarów. Nie tylko pozwala na…

Czytaj więcej
office

Funkcje monitoringu GPS, które mogą Ci się przydać

 27 listopada 2018

Nieważne, czy używasz monitoringu GPS we flocie, czy w prywatnym samochodzie – dzisiaj zaprezentujemy kilka…

Czytaj więcej