Home -  Kontrola paliwa -  Usage Based Insurance – indywidualne ubezpieczenia samochodowe

Usage Based Insurance – indywidualne ubezpieczenia samochodowe

21 listopada 2016
ubezpieczenie samochodu

Usage Based Insurance (UBI) to indywidualne ubezpieczenie samochodu. Wysokość składki wyliczana jest na podstawie analizy stylu jazdy danego kierowcy. W dotychczasowych ubezpieczeniach składka wyliczana jest na podstawie statystyk, a ubezpieczyciel nie ma pojęcia, jak jeździsz. Dzięki UBI koszty ubezpieczenia mogą być o wiele mniejsze.

 

Jak działa lokalizator GPS?

W samochodzie instalowany jest lokalizator GPS, który monitoruje nasze auto. Instalacji dokonuje się kilka tygodni przed podpisaniem umowy, a wszelkie koszty pokrywa firma ubezpieczeniowa.
Koszt ubezpieczenia kalkulowany jest na podstawie informacji takich jak:

 • osiągane prędkości,
 • gwałtowne hamowanie,
 • gwałtowne przyspieszenie,
 • przebieg,
 • pora podróży,
 • czas jazdy,
 • liczba pokonanych kilometrów,
 • lokalizacja pojazdu,
 • włączenie/wyłączenie lokalizatora.

Do tego brane mogą być pod uwagę warunki pogodowe i stan dróg, po których porusza się samochód, co ma ogromne znaczenie w przypadku kolizji i bezbłędnej likwidacji szkód.

Komu najbardziej się to opłaci?

Ubezpieczenia indywidualne to rozwiązanie idealne dla młodych kierowców. Ubezpieczyciele często traktują świeżo upieczonych kierowców jako grupę podwyższonego ryzyka, ponieważ są niedoświadczeni i mogą niepoważnie podchodzić do prowadzenia auta, przez co powodują najwięcej kolizji, dlatego też składki dla młodych są bardzo wysokie. Niejednokrotnie zdarza się tak, że koszt składki może przekraczać koszt używanego auta, które młody kierowca dostał od rodziców, lub nabył za pieniądze, które sam zarobił.
Młody kierowca – wysokie ryzyko to bardzo krzywdzący stereotyp. Prawda może być taka, że młodzi kierowcy przestrzegają przepisów, jeżdżą ostrożnie, wybierają mniej zatłoczone drogi i starają się jeździć ekonomicznie. Ubezpieczenie indywidualne to najbardziej opłacalna opcja dla młodego kierowcy, ponieważ zapłaci za to, jak jeździ. Pomoże to także rodzicom kontrolować sposób jazdy dziecka, które od niedawna ma prawo jazdy.

Tego typu ubezpieczenie może być również bardzo opłacalne dla tych, którzy korzystają z pojazdów rzadko, lub sezonowo.

Nauka ekonomicznej jazdy

Ubezpieczenia indywidualne mogą nauczyć również kierowców ekonomicznej jazdy samochodem. Im lepszy styl jazdy, tym mniejsze składki. Ekonomiczna jazda pozwala zmniejszać spalanie paliwa i redukować jego koszty, a także zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Kierowca, który jeździ ekonomicznie, jeździ również bezpiecznie – nie hamuje i nie przyspiesza gwałtownie, przestrzega dozwolonych prędkości. Wyrabia sobie także inne dobre nawyki:

 • unika postojów na biegu jałowym,
 • płynnie prowadzi samochód,
 • dba o jego stan techniczny.

Każdy kierowca może nauczyć się ekonomicznej jazdy, jeśli posiada lokalizator GPS, może wykorzystać funkcje monitoringu GPS, które mu w tym pomogą

 

CZYTAJ WIĘCEJ

 

Lokalizatory GPS

Lokalizator GPS umożliwia śledzenie bieżącej pozycji samochodu, a także wyświetlania wszystkich przebytych podróży wraz z informacjami o prędkości, godzinie startu i końca podróży itd. W związku z tym, wykorzystywanie monitoringu GPS w pojeździe to świetny sposób na kontrolę swojego samochodu, jak i samochodu dziecka, członka rodziny czy pracownika.

ikol CAN

Lokalizator IKOL CAN pozwala pobierać informacje na temat samochodu z komputera pokładowego pojazdu. Dlatego użytkownik może kontrolować poziom paliwa, spalanie, a także ma możliwość wyświetlania informacji z deski rozdzielczej – przebieg, niezapięte pasy, włączone światła i wiele innych.

ikol OBD

Lokalizator IKOL OBD jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy podpiąć go do gniazda diagnostycznego w samochodzie i gotowe! Można rozpocząć śledzenie samochodu. Można stosować go naprzemiennie w kilku samochodach.

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Transport i monitoring

Integracja z platformą transportową TimoCom

 11 maja 2018

System telematyczny IKOL został zintegrowany z platformą transportową TimoCom. To ogólnoeuropejska platforma, która umożliwia zawieranie…

Czytaj więcej
okret podwodny

Trwają pracę nad podwodnym GPS-em

 16 października 2017

System globalnego pozycjonowania, czyli GPS, to technologia, bez której ciężko się dzisiaj obejść. Bywają jednak sytuacje, w…

Czytaj więcej