Home -  Wszystkie -  Użyli GPS do operacji mózgu – pierwsza taka operacja na Śląsku

Użyli GPS do operacji mózgu – pierwsza taka operacja na Śląsku

18 maja 2018
Operacja

To pierwsza taka operacja w tym regionie. Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w jej trakcie specjalnego narzędzia – neurochirurgicznego GPS.

 

Pozwala on na wybór właściwej trajektorii dostępu, lepszej identyfikacji struktur anatomicznych oraz bezpiecznego prowadzenia resekcji całkowitych zmian chorobowych – wyjaśniają specjaliści.

GPS zmniejsza ryzyko powikłań

Przy jakich operacjach to urządzenie wyjątkowo się sprawdza? Neurochirurgiczny GPS może być wykorzystywany przy operacjach w obrębie mózgu, a także w operacjach naczyniowych. -Fundamentem jest tu bezpieczeństwo pacjenta, aby nie doprowadzić do jatrogennego uszkodzenia struktur mózgu. Dla nas, lekarzy, to duże ułatwienie w pracy – zaznacza dr Robert Koper, neurochirurg ze szpitala na Parkitce. – Ważne jest to, że dzięki zastosowaniu systemu neuronawigacji zmniejszamy do minimum ryzyko powikłań, pacjent może lepiej przechodzić rekonwalescencję – dodaje.

 Neurochirurgiczny GPS

Mają go w renomowanych ośrodkach

To pierwsze operacja z zastosowaniem neuronawigacji na Śląsku.

Techniki komputerowe – wspomagające neurochirurga – w praktyce stały się rutynowym narzędziem używanym w większości zabiegów w renomowanych ośrodkach. – Teraz będę dostępne także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu – podkreśla Anna Ginał, rzeczniczka prasowa szpitala na Parkitce.

Urządzenie niestety nie jest tanie – jest to bowiem koszt ok. półtora miliona złotych!

źródło: silesion.pl

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Azja system nawigacji

Chiński odpowiednik GPS się rozbudowuje – na orbitę trafiły kolejne satelity

 13 listopada 2017

W ramach budowania konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS systemu nawigacji satelitarnej Beidou (Wielka Niedźwiedzica) w niedzielę…

Czytaj więcej
widget przyklad ikol

Dodaj widget na swoją stronę!

 11 marca 2016

Czy chciałbyś mieć możliwość udostępnienia aktualnej pozycji i historii przejazdów Twoich pojazdów służbowych na swojej…

Czytaj więcej