Wakacje 2023 – raport z wypadków drogowych. Sprawdź zanim wsiądziesz do auta!
Statystycznie w miesiącach wakacyjnych (czerwiec – sierpień) zdarza się najwięcej wypadków drogowych. Poza samymi kolizjami zwiększa się także liczba ofiar śmiertelnych – codziennie w słoneczne dni ktoś przeżywa rodzinny dramat i stratę bliskich.
Skąd wynika ta ponura statystyka? W wakacje kierowcy robią się mniej ostrożni i uważni, a na drogach krajowych oraz autostradach ruch jest większy. Podróżującym często towarzyszy nadmierny pośpiech – często chcą jak najszybciej dotrzeć na miejsce docelowe i rozpocząć wakacje, kosztem ignorowania przepisów.
W tym roku polska policja już po raz piąty uruchomiła mapę Polski, na której co dobę są oznaczane nowe wypadki. W poniższym artykule przyjrzymy się się gdzie dochodzi do największej ilości wypadków oraz kto najczęściej jest ofiarą śmiertelną w zdarzeniu. Warto pochylić się nad tymi danymi, ponieważ tuż za półmetkiem wakacji (4.08.2023) doszło do 230 wypadków. Dane są zatrważające, warto więc wiedzieć czego unikać na trasie.
Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków w wakacje 2023?
Patrząc na mapę wypadków drogowych udostępnioną przez stronę policji, zdecydowanie widać zagęszczenie w jej centralnej części. Liderem wśród wypadków ze skutkiem śmiertelnym zostało województwo mazowieckie z wynikiem 31. Na drugim miejscu natomiast jest województwo wielkopolskie, gdzie doszło do 21 wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Niechlubne 3 miejsce zajmują ex aequo województwo łódzkie oraz pomorskie z wynikiem skutków śmiertelnych na poziomie 17 (dane na dzień 2.08.2023)
W reszcie województw liczby wahają się od 8 do 14 śmiertelnych wypadków. Dane są porażające biorąc pod uwagę, że minął dopiero półmetek wakacji 2023. Prosta matematyka informuje, że daje to średnio 7 wypadków ze skutkiem śmiertelnym na dzień.
Jacy uczestnicy ruchu są najczęściej ofiarami śmiertelnymi w wypadkach w wakacje 2023?
Na policyjnej mapie możemy ustawić filtry i sprawdzić, która grupa uczestników ruchu drogowego najczęściej ginie podczas wypadków. Pierwsze miejsce pod względem ilości zgonów przypadło kierowcom samochodów – 97 przypadków. Warto się w tym momencie pochylić nad tą zatrważającą ilością.
Większość samochodów jest zaprojektowana tak, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo kierującego pojazdem. W końcu w przypadku niebezpiecznej sytuacji tylko on może ewentualnie zareagować. Skąd więc bierze się ta znaczna ilość? Jak donosi policja to najczęściej zmęczeni, nietrzeźwi oraz spieszący się kierowcy powodują wypadki. Wielu z nich jeździ samotnie, więc nie obawiają się odpowiedzialności za życie innych pasażerów. Właśnie dlatego prawie połowa zgonów w wakacje 2023 to kierowcy.
A jak prezentuje się reszta stawki? Na drugim i trzecim miejscu znajdują się kolejno motocykliści i piesi z podobnymi wynikami 36 z 35 śmierci w wyniku wypadków drogowych w wakacje. Pozostałe kategorie to pasażerowie (31 zgonów), rowerzyści (27 zgonów) oraz motorowerzyści (7 zgonów). Jak widać każda z tych kategorii jest znacznie mniej liczna niż kierowcy samochodów. tak więc to oni powinni w pierwszej kolejności poprawić jazdę pod kątem bezpieczeństwa.
Czego unikać, aby jeździć bezpiecznie w wakacje 2023?
W związku z coroczną tendencją do wzrostu ilości wypadków ze skutkiem śmiertelnym polska policja, a dokładnie wydział profilaktyki społecznej biura prewencji komendy głównej policji, opublikowała na swojej stronie wskazówki jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji 2023. Wśród nich znajdują się także porady dla kierowców.
Przed wyjazdem na wypoczynek warto sprawdzić stan techniczny pojazdu. Ważne przeglądy i ubezpieczenie to podstawa podstaw, jednak można także zobaczyć czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie, wszystkie światła działają, auto posiada niezbędne wyposażenie lub czy szyby są odpowiednio czyste, by zapewnić niezbędną widoczność.
Poza pojazdem kierowca powinien także zadbać o siebie – przed podróżą porządnie się wyspać, dobrze zjeść, a także nie spożywać alkoholu w okresie 24 godzin. Podczas samej trasy warto zaplanować przerwy co 2-3 godziny, aby każdy z uczestników mógł rozprostować nogi i kręgosłup, kierowca mógł dać odpocząć oczom, a także napić się kawy lub coś przekąsić. Te wszystkie zabiegi mają na celu zmaksymalizowanie skupienia – optymalny stan fizyczny znacznie to ułatwia.
Samą trasę najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Warto dokładnie sprawdzić czy na obranych drogach nie ma obecnie remontów lub innych utrudnień. Dobrym pomysłem będzie też rozpatrzenie tras awaryjnych, gdyby jakaś losowa sytuacja na drodze nie pozwoliła na przejazd. W końcu nikt nie chce rozpocząć wakacji od kilkugodzinnego stania w korku!
Jak możesz zadbać o bezpieczne wakacje 2023 z IKOL?
Instalacja modułu GPS daje kilka możliwości poprawy bezpieczeństwa na drodze. Jedną z nich jest rozbudowany system alertów, który informuje o nieprawidłowym użytkowaniu pojazdu podczas jazdy. Udostępniając alarmy osobom trzecim, na przykład współpasażerom, kierowca ma dodatkowych pomocników, którzy wspomogą go w bezpiecznej jeździe, gdy noga za bardzo naciśnie pedał gazu. To samo tyczy się zbyt długiej podróży – pasażer lub bliska osoba z udostępnionym alertem, może zwrócić uwagę kierującemu, że najwyższy czas na przerwę, aby napić się kawy czy rozprostować kości. To tylko dwa małe zabiegi, a likwidują dwie z trzech najczęstszych przyczyn wypadków ze skutkiem śmiertelnym w wakacje 2023 – pośpiech oraz zmęczenie.
Jak więc widzisz moduły GPS od IKOL mogą realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Przyczynia się to również do obniżenia makabrycznej statystyki wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jeśli chcesz dołożyć starań, aby jazda Twoja i Twoich bliskich stała się maksymalnie bezpieczna, już dziś skontaktuj się z nami pozostawiając swoje dane w formularzu kontaktowym, który otworzy się po kliknięciu w przycisk poniżej. Razem możemy sprawić, aby polskie drogi stały się bezpieczne!
Kategorie: Wszystkie artykuły | Tagi: raport z wypadków drogowych, wakacje 2023, bezpieczeństwo kierowcy, bezpieczne wakacje, bezpieczeństwo na drodze | Komentarze: Brak