Home -  Wszystkie -  Wiosna coraz bliżej – bociany wracają do Polski

Wiosna coraz bliżej – bociany wracają do Polski

26 lutego 2019
bociany

Ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapowiadają, że pierwsze bociany mogą pokazać się w Polsce już w połowie marca! Oznacza to, że zimy pewnie już nie uświadczymy.

 

Badacze śledzą trasy lotu bocianów za pomocą lokalizatorów GPS, które są przymocowane do nóg niektórych ptaków. Dzięki danym z modułów GPS udało się sprawdzić, że większość bocianów przekroczyła już równik, a to oznacza, że kończą okres zimowania w Afryce i będą wracać do Europy.

Kiedy możemy spodziewać się ich w Polsce?

Pierwszych bocianów można będzie wypatrywać już w okolicach 20 marca, na terenie dwóch województw – lubelskiego i podkarpackiego. Ptaki, podczas powrotnych lotów, będą omijały Karpaty, dlatego większość z nich przyleci do Polski od granicy z Ukrainą. Na terenie reszty kraju będą pokazywać się na początku kwietnia.

Wcześniejszy powrót bocianów spowodowany jest wysoką temperaturą panującą o tej porze roku. Łagodne zimy sprawiają także, że coraz więcej bocianów rezygnuje z lotu do Afryki – tej zimy ponad 100 ptaków zdecydowało się zostać w Polsce. Wiosną oraz latem na terenie naszego kraju przebywa ponad 40 tysięcy tych pięknych ptaków.

 

Trasa lotu bocianów

Dlaczego ornitolodzy wyposażyli bociany w GPS?

Badacze chcieli dokładnie sprawdzić, jaką trasę pokonują jesienią ptaki i gdzie dokładnie spędzają zimę. Okazało się, że część zimuje w RPA, a część w Zimbabwe, Zambii i Botswanie. Cała trasa, z Polski do celu, ma ok. 7 tysięcy kilometrów!

CZYTAJ WIĘCEJ

 

źródło: ptaki-silesiana.pl, gazeta.pl, materiały własne

 

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

van

Letnie nowości w IKOL

 22 czerwca 2018

Przyszło lato, a wraz z nim pojawiły się u nas kolejne dwie nowości. Pierwsza to…

Czytaj więcej
ciężarówki objęte monitoringiem GPS

Korzyści z monitoringu GPS ciężarówek

 11 października 2019

Jaki lokalizator będzie najlepszy do pojazdu ciężarowego i co może sprawdzić? Czy pełna kontrola ma…

Czytaj więcej