Home -  Wszystkie artykuły -  Wyniki akcji smog. Stare samochody psują środowisko

Wyniki akcji smog. Stare samochody psują środowisko

2 października 2019
policyjna akcja smog, zatrzymane dowody rejestracyjne za emisję spalin

To już kolejna akcja „SMOG” przeprowadzona w całym kraju. Źródeł zanieczyszczenia powietrza jest wiele, choć stare samochody, obok zakładów przemysłowych i źle ogrzewanych domów, w dużym stopniu zasługują na miano truciciela atmosfery.

 

INFORMACYJNO-EDUKACYJNA AKCJA SMOG

W ostatnie dni września, w całym kraju przeprowadzono akcję informacyjno-edukacyjną, której celem było wyeliminowanie z ruchu drogowego tych samochodów, które przez zły stan techniczny zanieczyszczają powietrze. Podczas kontroli, policjanci z drogówki szczególną uwagę poświęcili pomiarom emisji spalin i dymu z samochodów. Polska policja została wyposażona w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, taki jak dymomierze i analizatory spalin, które mierzą zawartość spalin silników. Zły stan techniczny samochodu powodował zatrzymanie dowodu rejestracyjnego na czas naprawy pojazdu.

WYNIKI AKCJI SMOG

Na Dolnym Śląsku, policjanci sprawdzili 1514 pojazdów. Zatrzymali 126 dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny auta, a 22 za emitowanie spalin o nadmiernej toksyczności. W województwie Kujawsko-Pomorskim, blisko 300 funkcjonariuszy skontrolowało 2 252 pojazdów. Zatrzymali 11 dowodów rejestracyjnych za ponadnormatywną emisję spalin oraz 51 za zły stan techniczny. W stolicy, zatrzymano 64 dowody rejestracyjne, a łącznie poddano kontroli 1214 pojazdy, z czego – jak podaje polska policja, 97 z nich dotyczyły złego stanu technicznego. Kłęby brudnego dymu z rury wydechowej często wynikają z uszkodzonego układu paliwowego lub wydechowego. Efektem tego jest zbyt duża emisja, która w znaczący sposób zanieczyszcza środowisko naturalne.

ECODRIVING A AKCJA SMOG

Emisję spalin powodują nie tylko awarie silnika lub wiek samochodu. Duży wpływ na nadmierną emisję spalin ma styl jazdy kierowców. Warto dbać o jakość powietrza, szczególnie w miejscach dużego natężenia ruchu, gdzie jesteśmy uzależnieni od transportu drogowego. Dążąc do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w spalinach pojazdów, należałoby zmniejszyć prędkość jazdy, co znacznie zmniejsza zużycie paliwa. To, co cechuje ECOkierowcę, to unikanie gwałtownego przyśpieszania i dynamicznego hamowania. Wie o tym każdy doświadczony kierowca, jednak zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa. Monitoring GPS IKOL proponuje ecodriving, który daje raport „ranking użytkowania pojazdu”. Raport przedstawia analizę błędów, jakie najczęściej popełnia kierowca.

 

źródło: policja.pl; materiały własne

Kategorie: Wszystkie artykuły, Ciekawostki o GPS | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

prezentacja wykresów Ikol

Kim jest i co robi fleet manager?

 23 lipca 2019

Firmy, które korzystają z transportu drogowego, potrzebują rozwiązań i narzędzi, ale najważniejszym warunkiem, który muszą…

Czytaj więcej
lokalizator GPS dla pojazdów komunalnych

Jak lokalizator GPS może pomóc kierowcom podczas zimy?

 12 grudnia 2023

Zima jest najtrudniejszym okresem dla kierowców – ograniczona widoczność, zaspy, śliska droga oraz niska…

Czytaj więcej