Home -  Wszystkie artykuły -  Wypadki drogowe w 2023 roku – raport IKOL

Wypadki drogowe w 2023 roku – raport IKOL

12 marca 2024
raport wypadków drogowych w 2023 roku w polsce

Wypadki to nieunikniona część ruchu drogowego. Zawsze znajdzie się mniej uważny kierowca lub warunki drogowe, które znacznie utrudniają jazdę. Na szczęście mamy dobre wieści – liczba wypadków w 2023 roku spadła, zachowując tendencję z lat wcześniejszych. Jak przedstawiają się dane? Ile osób zostało poszkodowanych? Jakie dni były najgorsze, a jakie najlepsze na Polskich drogach? Zapraszamy do lektury!

Liczba wypadków drogowych w 2023 w Polsce

W 2023 roku w Polsce doszło do 21 2013 wypadków. W porównaniu do poprzedniego roku Polska notuje spadek o 0,9% (305 wypadków).

wykres wypadków drogowych w 2023 roku

Jak widać na przestrzeni ostatnich lat kierowcy jeżdżą bezpieczniej. Co prawda największy spadek wypadków został zanotowany razem z rozpoczęciem pandemii, gdy większość kierowców siedziała w domach, jednak w ciągu kolejnych lat udało się utrzymać ten trend.

Liczba ofiar i rannych w wypadkach w 2023 roku w Polsce

Najgorszą częścią statystyki wypadków są ich ofiary. Codziennie do kogoś dociera wiadomość, że jego bliski poniósł śmierć lub doznał obrażeń w skutek wypadku drogowego. W roku 2023 nie udało się niestety zmniejszyć liczby ofiar śmiertelnych – wyniosła 1896, czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej. Dobrą wiadomością jest zahamowanie, jednak jeszcze wiele pracy przed polskimi kierowcami, aby drogi były w pełni bezpieczne.

liczba ofiar śmiertelnych w 2023 roku Polska

Bardziej optymistycznie przedstawia się natomiast statystyka rannych w wypadkach drogowych w 2023 w Polsce. Odnotowano 24 220 osób, które doznały obrażeń ciała, co jest wynikiem o 2,11% (502) mniejszym niż w 2022 roku. Tutaj zdecydowanie widać starania kierowców  kontekście bezpieczniejszej jazdy. Mniejsze prędkości, zapięte pasy. sprawne auto, a także wypoczęty kierowca – to wszystko przekłada się na wyjście cało z wypadku.

Wypadki samochodowe w Warszawie w 2023 roku

W tym roku Komenda Stołeczna Policji w Warszawie opublikowała własny raport na temat wypadków w stolicy. Warto podkreślić, że w największym mieście w Polsce ruch jest bardzo intensywny – codziennie poruszają się mieszkańcy, ale też wszyscy przyjezdni z bardziej lub mniej odległych zakątków Mazowsza i całej Polski. Jak w świetle tych faktów przedstawia się statystyka wypadków?

Na szczęście widać poprawę bezpieczeństwa na warszawskich ulicach. W 2023 roku doszło do 688 wypadków drogowych. Jest to spadek o 60 zdarzeń względem roku poprzedniego. Zmniejszyła się również ilość ofiar śmiertelnych – ich liczba to 27 osób (o 6 mniej niż w 2022 roku). Liczba rannych wyniosła 758 osób (spadek o 55).

Można śmiało powiedzieć, że warszawskie ulice są bezpieczniejsze dla kierowców i pieszych. Nie obojętne są tu również ciągłe inwestycje, których celem jest poprawa komunikacji drogowej oraz ciągła edukacja w temacie unikania niebezpiecznych zdarzeń.

Lokalizator GPS – nieoceniona pomoc w zmniejszeniu liczby wypadków drogowych!

Mamy także własny wkład w poprawę bezpieczeństwa na Polskich drogach – lokalizatory GPS IKOL. Dzięki nim można analizować swoją jazdę i eliminować złe i niebezpieczne nawyki. Już po kilku tygodniach jazda staje się bezpieczniejsza, a przy tym bardziej ekonomiczna i ekologiczna.

Warto przyjrzeć się złym nawykom kierowców, takim jak przekraczanie prędkości, gwałtowne manewry, brak płynności w jeździe czy zwykłe zapięcie pasów i zawczasu się ich oduczać. Lokalizatory GPS w tym pomogą – liczne alerty i raporty na temat zdarzeń w aucie to prosta droga do uświadomienia sobie swoich błędów i ich poprawę. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat poprawy bezpieczeństwa z urządzenie GPS, kliknij poniżej!

Bezpieczeństwo z lokalizatorem GPS!

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Samochód ciężarowy z GPS

Monitoring GPS do ciężarówki – sprawdź rozwiązania IKOL

 8 lutego 2019

Telematyka we flotach transportowych i spedycyjnych to standard. Dzięki monitoringowi GPS możemy szybko sprawdzić lokalizację…

Czytaj więcej
samochod predkosciomierz

Kierowca często przekracza prędkość? Szczegóły w raporcie i alercie IKOL

 2 września 2020

Kierowcy nieustannie się spieszą i przekraczają dozwolone prędkości. Ryzykowne zachowania i notoryczne łamanie przepisów możesz…

Czytaj więcej