Home -  Wszystkie artykuły -  Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą „na Gameboya”?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą „na Gameboya”?

22 lutego 2022
ochrona samochodu przed kradzieżą na gameboya

Wyglądający jak popularna konsola z lat 90. – „Gameboy” to najnowsze urządzenie złodziei umożliwiające szybką i zatrważająco skuteczną kradzież aut. Korzystając z wgranego wcześniej oprogramowania diagnostycznego, przestępcy generują wirtualny kluczyk i bezproblemowo odpalają samochód. Urządzenie to stało się już popularne w Polsce, w związku z czym można spodziewać się zwiększonej ilości kradzieży przy użyciu tej (niestety bardzo efektywnej) metody. W tym wpisie szczegółowo tłumaczymy, jak najskuteczniej obronić się przed tym sposobem kradzieży. 

Gameboy do kradzieży aut – czym jest i jak działa?

„Gameboy” to wyglądające niczym stara konsola Nintendo urządzenie do (jak opisuje to jego producent) „awaryjnego uruchamiania samochodów”. W rzeczywistości jest to urządzenie stworzone do podrabiania elektronicznego kluczyka w nowoczesnych samochodach. Korzysta ono z oprogramowania zdobytego w autoryzowanym serwisie diagnostycznym i z jego pomocą pozwala na otworzenie i uruchomienie samochodu. Gameboy potrafi również przechwytywać sygnały z oryginalnego kluczyka. Może on więc działać podobnie do urządzeń wykorzystywanych w kradzieży „na walizkę”, gdzie otworzenia auta dokonuje się poprzez przedłużenie sygnału generowanego przez klucze właściciela. Gameboy nie wymaga jednak skradania się koło właściciela pojazdu i ściągania sygnału, dzięki czemu pozwala on na dużo pewniejsze i łatwiejsze działanie złodziei.

Urządzenie to warte jest około 90 tys. zł. i do niedawna mogło zostać zakupione na oficjalnej stronie bułgarskiej firmy SOS Autokeys.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem bazującym na artykule:

Gameboy do kradzieży – na jakie auta działa?

Gameboy przystosowany został do kradzieży najpopularniejszych modeli pojazdów. Są to między innymi samochody marki:

  • Kia (Picanto, Sportage, Optima, Sorento, Sportage, Stinger)
  • Hyundai (np. ix20, 130, Accent, Sonata, Elantra, Tucson, Santa Fe)
  • Mitsubishi (Outlander, ASX)
  • Nissan
  • Infiniti
  • Toyota

samochód kradziony na gameboya

Gdzie i jak najczęściej kradnie się auta?

Kradzieże aut coraz częściej dokonywane są w miejscach publicznych, np. na parkingach galerii handlowych, gdzie „krzątanie się” w okolicy samochodu nie wzbudza zainteresowania osób postronnych. Co więcej, złodziej może bezkarnie przebierać z wielu modeli samochodów – wystarczy, że założy na twarz maseczkę ochronną, która w obecnych czasach nikogo nie zdziwi.

Aby otworzyć i uruchomić samochód, złodzieje chętnie korzystają z nowoczesnych metod kradzieży. Jest to np. metoda „na walizkę”, gdzie złodziej przedłuża sygnał nadawany z kluczyka właściciela, lub opisywaa w niniejszym wpisie metoda „na Gameboya”. Wciąż jednak samochody kradnie się także w bardziej konwencjonalny sposób, np. kradnąc kluczyki z kurtki lub wywożąc auto sposobem „na lawetę”.

 

Co dzieje się z samochodem po kradzieży?

Po uprowadzeniu pojazdu przestępcy najczęściej pozostawiają pojazd „do ostygnięcia” Złodzieje nie chcą ryzykować, że w kradzionym pojeździe zamontowano radiowe zabezpieczenie antykradzieżowe, takie jak IKOL SVR. Nie mogą oni ryzykować przewiezienia pojazdu do „dziupli” (czyli miejsca, w którym docelowo ukrywa się i demontuje pojazdy), ponieważ moduł radiowy nie jest możliwy do wykrycia ani zagłuszenia. Samochód często trafia więc w miejsce publiczne i czeka. Przestępcy obserwują, czy po pojazd nie przyjedzie ekipa poszukiwawcza lub Policja – jeśli to się nie wydarzy, auto przewożone zostaje do kryjówki.

Dlatego tak ważne jest, aby samochód posiadał system przeciwkradzieżowy umożliwiający szybką reakcję właściciela.


gameboy do kradzieży samochodów

Jakie zabezpieczenie antykradzieżowe uchroni przed Gameboy’em?

Aby nie dopuścić do kradzieży samochodu metodą „na Gameboya” najlepiej jest zlokalizować pojazd tuż po pozostawieniu go przez złodziei „do ostygnięcia”. Pojazdy z zamontowanym modułem radiowym zostaną szybko odnalezione przez Policję i ekipę poszukiwawczą, uniemożliwiając skuteczną kradzież auta. W przeciwieństwie do blokad mechanicznych, immobilizerów czy alarmów, IKOL SVR nigdy nie utrudnia codziennego użytkowania samochodu. Dzięki zaawansowanej technologii radiowej umożliwia on błyskawiczne odnalezienie pojazdu, skutecznie chroniąc przez najnowocześniejszymi metodami kradzieży.

Zarówno „Gameboy”, jak i inne nowoczesne rozwiązania złodziejskie (podpinane np. do gniazda diagnostycznego i rozbrajające zabezpieczenia auta) to technologia umiejąca poradzić sobie z najbardziej wysublimowaną technologią antykradzieżową. Przestępcy, podobnie jak cały przemysł motoryzacyjny i technologiczny, nieustannie doskonalą swoje metody działania. Na nic zda się już folia ochronna owijana wokół kluczyków, mająca chronić przed kradzieżą „na walizkę”. Gameboy to narzędzie umożliwiające wygenerowanie kodu kluczyka w ciągu kilku do kilkunastu minut. Dlatego też tak ważne jest korzystanie z najskuteczniejszej dostępnej technologii – sposób działania IKOL SVR zapewnia szybkie odnalezienie pojazdu skradzionego każdą dostępną metodą.

Zapytaj o System Radiowy IKOL SVR – najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kradzieżą do samochodów

Zapytaj o ofertę

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

Lokalizator GPS dla dziecka zaginięcie

Zaginięcie dziecka – nie z lokalizatorem GPS!

 5 października 2015

Staramy się, aby naszym dzieciom niczego nie brakowało. Wraz z ich przyjściem na świat…

Czytaj więcej
Monitoring GPS w odśnieżarkach

Jak przydaje się monitoring GPS w odśnieżarkach?

 8 stycznia 2019

Zima rozgościła się na dobre za naszymi oknami i według najnowszych prognoz nie zamierza odpuszczać…

Czytaj więcej