Home -  Wszystkie artykuły -  Zastosowania monitoringu GPS w logistyce

Zastosowania monitoringu GPS w logistyce

20 maja 2022
GPS w logistyce

Współczesne lokalizatory GPS znajdują wiele zastosowań zarówno w codziennym, jak i zawodowym życiu wielu osób. Jedną z branż, w których przydaje się monitoring GPS, jest branża logistyczna. Poznaj nasze rozwiązania, które przydadzą się każdej firmie zajmującej się logistyką.

Monitoring GPS to dziś niezwykle popularne narzędzie, wykorzystywane na co dzień przez bardzo wielu ludzi. Dzięki odbiornikom GPS możliwe jest bowiem szybkie i wygodne lokalizowanie ludzi, zwierząt, pojazdów czy przedmiotów. Warto przy tym zauważyć, że lokalizatory są obecnie powszechnie dostępne i wyposaża się je w najróżniejsze dodatkowe funkcje – co sprawia, że każdy może dobrać urządzenie dopasowane do jego potrzeb i preferencji.

Coraz częściej zdarza się, że z monitoringu GPS korzystają zawodowcy z najróżniejszych branż. Są to między innymi osoby zajmujące się logistyką. Lokalizatory ułatwiają im wykonywanie codziennych zadań.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu systemów GPS w branży logistycznej? Zapraszamy Cię do przeczytania tego tekstu.

GPS w branży logistycznej – zarządzanie flotą

Ważnym udogodnieniem dla osób zarządzających przewozem i zgodną z harmonogramem dostawą produktów jest oferowana przez lokalizatory GPS możliwość zdalnego sprawdzania aktualnej lokalizacji i stanu pojazdów.

IKOL CAN to moduł podłączany do komputera pokładowego w pojeździe. Ten sposób montażu pozwala na pobieranie z szyny CAN licznych informacji o aucie – zwłaszcza tych, które dotyczą kontroli paliwa w baku.

Jeżeli więc wyposażysz firmowe pojazdy w ten praktyczny lokalizator, będziesz mógł uzyskać dane dotyczące poziomu, zużycia i spalania paliwa oraz przebiegu każdego z samochodów. To bardzo przydatne – usługa ta umożliwia na przykład szybkie przeprowadzenie inwentaryzacji paliwa w samochodach służbowych pod koniec danego roku.

zarządzanie flotą pojazdów

Monitoring pojazdów i dostęp do historii

Nie wiesz, gdzie obecnie znajduje się Twój pracownik? Dzięki monitoringowi GPS wystarczy chwila, by to sprawdzić. Po zalogowaniu się do systemu IKOL zyskasz dostęp do mapy, na której wyświetlać się będzie aktualna lokalizacja obserwowanego auta.

Chcesz sprawdzić przejazdy kierowcy sprzed kilku dni? Lokalizatory GPS IKOL zapisują w historii przebyte trasy. Możesz więc prześledzić podróże kierowców z ostatnich 3 miesięcy. Istnieje też możliwość przedłużenia historii nawet do 12 miesięcy wstecz, po wybraniu odpowiedniej usługi dodatkowej.
Co więcej, posługując się mapą IKOL możesz nie tylko przejrzeć przebyte przez pracownika trasy, ale również zaplanować kolejne.

Bezpieczny przewóz towarów

Jeżeli zajmujesz się logistyką, z pewnością zależy Ci na tym, by zapewnić bezpieczeństwo towarom, których przewożeniem zarządzasz. Szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki transportu produktów wrażliwych na zmiany temperatury czy wilgoć – takich jak leki czy żywność.

Lokalizator GPS IKOL CAN ma wbudowane czujniki temperatury – dlatego ułatwia utrzymanie jej na właściwym poziomie. Każdy jej skok lub spadek zostanie natychmiast wychwycony.

Moduł ten wysyła też powiadomienia o otwarciu drzwi przez osobę niepowołaną, niezapiętych pasach, przekroczeniu określonej ilości obrotów silnika, włączeniu świateł i wielu innych zdarzeniach.

Dodatkowa usługa Alert długiej podróży to kolejna funkcja, na która warto zwrócić uwagę. Przypomina ona bowiem kierowcy o zrobieniu przerwy, gdy ten zbyt długi czas spędza za kierownicą i jest zmęczony, znosząc tym samym ryzyko spowodowania przez niego wypadku.

Jeżeli więc ktoś będzie próbował dostać się do auta lub nastąpi nagła zmiana warunków, w jakich transportowane są różnego rodzaju artykuły – dowiesz się o tym od razu i będziesz mógł podjąć odpowiednie działania.

Należy jednak zaznaczyć, że odbiornik GPS (nie nadajnik – to błędne określenie) nie służy do zabezpieczania samochodów ponieważ jest łatwy do zagłuszenia. Aby zapewnić optymalną ochronę firmowym pojazdom warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania, jakim jest radiowy system IKOL SVR.

monitoring pojazdów ciężarowych w logistyce

 

Tu dowiesz się więcej na temat radiowej lokalizacji pojazdów:

Dowiedz się więcej o IKOL SVR

Ecodriving – analiza stylu jazdy kierowców

Chcesz wiedzieć, jak jeżdżą poszczególni kierowcy w firmie? Wybierz funkcję Ecodrivingu od IKOL i sprawdź, który pracownik radzi sobie najlepiej za kółkiem.

Ecodriving to komplet raportów i alertów służących do oceny stylu jazdy każdego z kierowców. W jego skład wchodzą 4 usługi:

1. Pakiet analizy prawidłowego użytkowania pojazdu – znajdziesz tu wszystko, co jest potrzebne do przeanalizowania prawidłowego sposobu użytkowania auta.
2. Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu – jest on wysyłany wtedy, gdy kierowca popełni któryś z takich błędów, jak: zbyt gwałtowne skręcanie, hamowanie i przyspieszanie, przekroczenia ustalonej wcześniej w systemie prędkości czy jazda na biegu jałowym. Ta funkcja również ułatwia sprawdzenie, czy delikatne przedmioty są transportowane w należyty sposób.
3. Raport ranking użytkowania pojazdu – znajdziesz tu porównanie sposobów korzystania z pojazdów przez wszystkich kierowców w firmie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy podróżują podobnymi trasami i przewożą podobne towary.
4. Raport nieprawidłowego użytkowania pojazdu – jest to kołowy wykres ukazujący liczbowo i procentowo błędy popełniane przez danego kierowcę podczas wybranych podróży.

Korzystając z dodatkowej usługi Ecodriving od IKOL zdobywasz wiedzę o tym, kto zużywa najwięcej paliwa i poprzez niewłaściwe kierowanie autem naraża firmę na dodatkowe wydatki.

Możesz również wskazać pracownikom popełniane przez nich błędy, wpływając tym samym na poprawę ich efektywności oraz na bezpieczeństwo drogowe.

Ponadto sama świadomość tego, że w samochodzie znajduje się lokalizator mobilizuje kierowców do ostrożniejszej i bardziej przemyślanej jazdy.

Tu znajdziesz informacje dotyczące wykorzystania Ecodrivingu we flocie aut:

Ecodriving dla floty

Bezpieczna i ekonomiczna jazda samochodem

Warto zauważyć, że brawurowa jazda wiąże się nie tylko ze wzmożonym spalaniem benzyny czy tworzeniem zagrożenia na drodze, ale też z szybszym zużywaniem się podzespołów w samochodzie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy popadać w drugą skrajność.

Zbyt powolne prowadzenie auta powoduje zatykanie się katalizatora, uszkodzenia skrzyni biegów i inne problemy, które skutkują koniecznością wydania pieniędzy na mechanika i naprawę lub wymianę części w pojeździe.

Monitoring GPS pozwala wypośrodkować te zachowania i sprawić, że kierowca będzie jeździł płynnie i ekonomicznie i szybko dowiezie towar, a stan techniczny pojazdu dłużej pozostanie na wysokim poziomie.

Podsumowując: lokalizatory GPS to nieoceniona pomoc w pracy każdego logistyka. Moduły IKOL CAN umożliwiają zachowanie kontroli nad flotą i kierowcami, zapewniają oszczędność czasu i pieniędzy oraz zwiększają wydajność pracowników.
Wszystko to przyczynia się do usprawnienia transportu różnego rodzaju dóbr, które są dostarczane w wyznaczonym terminie, bez opóźnień i w bezpiecznych warunkach.

 

Sprawdź, jakie usługi dodatkowe są dostępne dla lokalizatorów IKOL CAN:

IKOL CAN – usługi

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

lokalizator na dzień babci i dziadka

Prezent dla babci i dziadka – lokalizator GPS

 21 stycznia 2016

Każdą możliwość zapewnienia bezpieczeństwa swoim bliskim warto wykorzystać. Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne…

Czytaj więcej
raporty-gps-ikol

O raportach GPS dla floty samochodowej i nie tylko

 21 kwietnia 2022

Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się udostępniać swój samochód innej osobie, zapewne znasz uczucie lekkiego…

Czytaj więcej