Home -  Ze świata -  Zmiany w nowym taryfikatorze mandatów

Zmiany w nowym taryfikatorze mandatów

27 października 2021
prowadzenie po alkoholu

W grudniu br. miał być wprowadzony nowy taryfikator mandatów. Kierowcy z niepokojem czytali o ogromnych podwyżkach kar pieniężnych. Obecnie wiadomo już, że część mandatów będzie niższa, niż zakładano na początku. Co więcej, nowe ich stawki zaczną obowiązywać dopiero w styczniu 2022.

W sierpniu pisaliśmy na blogu o nowych stawkach mandatów. Proponowane w projekcie kwoty kar pieniężnych za przewinienia na drodze były niezwykle wysokie i wywołały wiele kontrowersji wśród kierowców.

20 października br., podczas zebrania podkomisji nadzwyczajnej, zostały złożone poprawki do nowej wersji ustawy Prawo u ruchu drogowym.  Dziś wiemy, że uaktualniony taryfikator mandatów nie będzie jednak aż tak drastyczny.

Od kiedy zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów?

Wcześniej planowano wprowadzenie nowego taryfikatora już 1 grudnia br. Termin ten został jednak przełożony. Ostatecznie zmiany mają wejść w życie z miesięcznym opóźnieniem – czyli 1 stycznia 2022.

Jakie kary czekają kierowców od stycznia 2022?

Jeśli chodzi o wysokość mandatów, nie zmieni się ona (w porównaniu do pierwotnej wersji projektu) w następujących sytuacjach:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na lub przy przejściu dla pieszych, jazda po chodniku1500 zł,
  • spowodowanie kolizji, której efektem są obrażenia ciała1500 zł,
  • maksymalna kwota mandatu wystawionego przez policjanta dalej będzie wynosić 5000 zł,
  • maksymalna kara grzywny nałożona przez sąd za najcięższe wykroczenia (które mają być wymienione w zamkniętym katalogu drogowym) wciąż może wynosić aż 30 000 zł.

Z kolei takie m.in. różnice w taryfikatorze mają czekać kierowców:

  • prawdopodobnie kara za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h będzie wynosić 800 zł (zamiast planowanych 1500 zł). Ponadto został przedstawiony pomysł podnoszenia stawek co 10 km/h. Nie jest jednak jeszcze pewne, czy dokładnie tak będzie to wyglądało – na razie wciąż trwają rozmowy na ten temat.
  • kierowanie pojazdem bez uprawnień1500 zł (wcześniej miało być to 1000 zł),
  • wzrosnąć mają grzywny za tamowanie ruchu (np. przez kierowców, którzy zatrzymują się, by zrobić zdjęcie wypadku),
  • wjeżdżanie na przejazd, gdy zapory są opuszczone lub opuszczane – 2000 zł,
  • co ważne, nie będzie -10% zniżki dla osób, które zapłacą mandat na miejscu.

przekroczenie prędkości

Punkty karne w 2022 roku

Zapisy dotyczące przydzielania punktów karnych również pozostaną takie same, jak było to ustalane kilka miesięcy temu. Za niektóre przewinienia będzie ich można dostać aż 15.

Warto zauważyć, że wyzerowanie punktów karnych będzie miało miejsce dopiero po 2 latach liczonych od dnia opłacenia mandatu. Nie będzie też już możliwości uczestniczenia w kursach zmniejszających ich liczbę.

Wyższe OC dla piratów drogowych

Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy, będą musieli płacić wyższe OC. Ubezpieczalnie będą miały bowiem dostęp do informacji zbieranych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).  Im więcej punktów karnych, tym większą kwotę zapłaci notoryczny pirat drogowy – będzie ona indywidualnie dopasowana do konkretnego przypadku.

Podwójne kary za to samo wykroczenie

Osoby, które w ciągu 2 lat po raz drugi popełniły to samo wykroczenie będą płaciły 2 razy więcej.  Wcześniej planowano, by za każde niedostosowanie się do przepisów, które miało miejsce w tym czasie, kara była pomnożona.

Pijani kierowcy-recydywiści zapłacą więcej

Wiadomo już, że zmiany w taryfikatorze uderzą w nietrzeźwych kierowców. Każdy, kto w przeciągu 2 lat zostanie drugi raz złapany za jazdę po alkoholu, będzie musiał zapłacić podwójną karę.

Chcesz ustrzec się przed mandatem, jeździć bezpieczniej i monitorować swoje auto? Sprawdź nasz cennik dotyczący monitoringu GPS:

Dowiedz się więcej o monitoringu GPS IKOL.

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

zmiany w prawie jazdy

Prawo jazdy – ważne zmiany

 20 sierpnia 2019

Posiadanie prawa jazdy to przywilej, ale zdanie egzaminu może być już koszmarem. Dlatego nie bez powodu…

Czytaj więcej
droga lider

IKOL CAN – lider wśród lokalizatorów GPS

 13 sierpnia 2020

Wybierając ten lokalizator masz pewność, że wszystkie inne ma pod sobą. Powód jest jeden -…

Czytaj więcej